panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 13 gości online

Statystyka

odwiedzających: 9338722

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
EDUKACYJNO-CZYTELNICZY - PATRON MOJEJ SZKOŁY STANISŁAW STASZIC ZNANY I NIEZNANY
       26 kwietnia podczas szkolnej uroczystości pożegnania maturzystów, podsumowany został projekt edukacyjno - czytelniczy „Stanisław Staszic znany i nieznany” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Wręczono dyplomy i nagrody książkowe uczniom, których prace literackie, plastyczne oraz graficzne zostały wyróżnione.


 
,, Łączy nas pamięć - akcja ,,Żonkile
       W 81 - rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,  po raz dwunasty przeprowadziło akcję  społeczno-edukacyjną  ,,Żonkile”. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.  Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. Dlatego uczniowie NST , tak jak w ubiegłych latach przyłączyli się do akcji, uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych, wykonując papierowego żonkila, przypinając nakładkę na profilu  Fb.


  


Wystawa Samarytanie
       24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywających się z ich pomocą Żydów, którzy 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie. Celem  święta  jest upamiętnienie wszystkich tych, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji. Święto jest obchodzone od 5 lat a ustanowione zostało w 2018 roku, z inicjatywy Prezydenta RP. Z okazji tego święta uczniowie klasy 2aT pod opieką Pani Bogumiły Szostak przygotowali wystawę w NST w Nowej Rudzie.


  

DZIEŃ AUTORÓW EUROPEJSKICH 2024 w NST
     22 marca 2024 roku młodzież Noworudzkiej Szkoły Technicznej wzięła udział w II edycji Dnia Autorów Europejskich.
„Dzień Autorów Europejskich to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu budowanie mostów pomiędzy sektorami literatury i edukacji,  a także zachęcanie mieszkańców kontynentu do czytania i odkrywania literatury europejskiej wraz z jej bogactwem językowym oraz kulturowym. Ważne jest też uświadomienie edukacyjnej roli książek jako narzędzia rozwoju osobowości i umiejętności, które pozwalają stawić czoło bieżącym wyzwaniom w życiu prywatnym i społecznym.”
     W tym roku, inaczej niż w poprzednim, uczestnicy wybierali sobie autora i  prezentowali fragment jego dzieła. Staraliśmy się wskazać, co nas w danym dziele zaintrygowało, jakie przesłania płyną z treści i które z nich są ponadczasowe.
     W bardzo miłej atmosferze, przy kawie i ciasteczkach, niczym W poszukiwaniu straconego czasu Marcela Prousta   przenieśliśmy się do różnych czasów i różnorodnych tekstów autorów europejskich i delektowaliśmy się Panią Bovary Gustawa Flauberta, Rokiem 1984 Georga Orwella, Zbrodnią i karą Fiodora Dostojewskiego, Księżniczką z lodu Camilli Lackberg, Małym księciem Antoinego de Saint-Exupery, Szafą Olgi Tokarczuk czy Opowieściami z Narnii  S.C. Lewisa. Wędrowaliśmy w przeszłość oraz przyszłość literacką.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania z literaturą.

Organizatorkami były panie: Beata Skibińska i Renata Kowalska


 



 

Seminarium na Maderze
     W ramach otrzymanej akredytacji Erasmus +,  nauczycielki języka niemieckiego w NST wzięły udział w seminarium dotyczącym wnioskowania, planowania i finansowania mobilności uczniów, nauczycieli i kadry zarządzającej. Uczestnikami seminarium byli nauczyciele z Niemiec, nauczyciele z Austrii i nasze dwie koleżanki. Organizatorem kursu był ETTI – European Teacher Training Institut z Hamburga. Szkolenie odbyło się na portugalskiej wyspie Madera. Uczestnicy kursu nabyli umiejętności teoretyczne i praktyczne potrzebne do przeprowadzania projektów międzykulturowych, zdobyli wiedzę w zakresie europejskich programów finansowania projektów, poznali strategie wyszukiwania partnerów do projektów. Udział w szkoleniu był również okazją do komunikowania się w językach obcych oraz wymiany doświadczeń z nauczycielami z innych szkół europejskich. W przerwach, między wykładami, uczestnicy brali udział w różnych zabawach międzykulturowych, których celem było  zwiększenie świadomości oraz zrozumienia różnic kulturowych między ludźmi. Ćwiczenia te miały  na celu promowanie tolerancji, otwartości na inne kultury oraz budowanie mostów porozumienia między różnymi uczestnikami seminarium.
      Nauczycielki NST  zaprezentowały uczestnikom szkolenia nasz region, ciekawostki i zwyczaje polskie związane z wiosną i Wielkanocą. Została nawiązana współpraca z kilkoma niemieckimi szkołami. Niemieccy koledzy chcą zrealizować w  naszej szkole job shadowing  czyli „staż towarzyszący”, który polega na uczeniu się poprzez obserwację pracy innych. Pani Renata Szostak-Chmielarz i Pani Małgorzata Kałwak miały okazje do podniesienia swoich kompetencji językowych oraz wymiany doświadczeń. Pobyt na Maderze  był również okazją do  podziwiania cudów natury portugalskich krajobrazów. 


 
 


Wystartowaliśmy z nowym projektem
      


       18 marca odbyły się pierwsze zajęcia prowadzone przez firmę zewnętrzną w ramach projektu „Międzypowiatowa droga do edukacyjnego sukcesu szkół zawodowych powiatów dzierżoniowskiego, kłodzkiego i świdnickiego”

 
STUDNIÓWKA NST 2024
     Tegoroczna Studniówka uczniów klas maturalnych Noworudzkiej Szkoły Technicznej w Nowej Rudzie odbyła się 2 lutego 2024 r. w Gościńcu ROMANO w Ścinawce Dolnej. Nie ma chyba nikogo, kto byłby rozczarowany czy niezadowolony z organizacji i przebiegu imprezy.
     Przybyłych na  bal gości, wśród których byli: dyrektor pani Brygida Gąsior  oraz wicedyrektor pani Małgorzata Kałwak, wychowawcy klas maturalnych Beata Skibińska i Marek Konieczny oraz nauczyciele naszej szkoły, oczywiście rodzice i główni bohaterzy wieczoru czyli tegoroczni maturzyści.
     Był oczywiście Polonez, lampka szampana w ramach toastu za powodzenie na maturze, przemowy, podziękowania i kwiaty. Przy muzyce serwowanej przez DJ Johnson, tańce i świetna zabawa trwały do białego rana.



  

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Nowości
Popularne